Ułatwienia dostępu

Laboratorium przyszłości

Projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku 2021 - 2022

Cel projektu #LaboratoriaPrzyszłości

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Otrzymaliśmy dofinansowanie

Szkoła otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 000 zł. Zakupiono wyposażenie podstawowe, tj. drukarkę 3D z filamentami, kamerę cyfrową, aparat cyfrowy, mikrofon kierunkowy, mikrokontrolery oraz akcesoria do tych urządzeń. Zakupiono kompletne wyposażenie do techniki - wiertarki, wyrzynarki,, wkrętarki, narzędzia do obróbki metalu i drewna. Zakupiono lutownice i części do nauki elektryczności. Wyposażono szkolną pracownię techniki w sprzęt kuchenny - miksery, wagi, piekarnik, kuchenki, garnki, stolnice, sztućce i inne drobiazgi wspierające pieczenie i gotowanie na zajęciach. Szkoła wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt nagłaśniający z mikrofonami bezprzewodowymi.

Gdzie wykorzystujemy sprzęt?

Program wykorzystania zakupionego sprzętu obejmuje takie przedmioty nauczania jak: informatyka, fizyka, chemia, technika, plastyka, zajęcia eduakcyjne w klasach młodszych w ramach eduakcji technicznej, plastycznej i artystycznej.

Sprawozdania z wykorzystania zakupionego w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości sprzętu:

 • wrzesień 2022

  W miesiącu wrześniu nauczyciele dokonywali korekt swoich planów dydaktycznych, tak aby w jak największym stopniu wykorzystać zakupiony w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości sprzęt i materiały.

  Klasa IV na zajęciach techniki wykonuje pacynkę "pan stop". Wykorzystano do tego materiały i sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości taki jak: nakładki na stoły, nożyce, pistolet i klej na gorąco, farby i blok techniczny. 

  Uczniowie klasy VII na zajęciach plastyki wykonują obracy techniką kubizmu. Na lekcji wykorzystano do tego celu nakładki na stoły, pędzle i farby zakupione w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonano za aparatu w telefonie i gimbala DJI OS zakupionego z dotacji.

 • październik 2022

  Informatyka w klasie VI zaintersowała uczniów robotami. W ramach zajęć uczniowie wykonali robota z klocków lego spike prime, a następnie za pomocą programu blokowego Scratch programowali go. Klocki wraz z oprogramowaniem dedykowanym zostały zakupione w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości. Również w ramach tej dotacji wykorzystany został aparat cyfrowy Sony XR100MIII, którym wykonano zdjęcia, a kamerą GoPro Hero z mikrofonem kierunkowym i gimbalem DJi OS wykonano niżej zamieszczony film.

 • listopad 2022

  Klasa V na zajęciach z techniki wykonuje karmniki dla ptaków. Wykorzystuje sprzęt: piłkę do drewna, wyrzynarkę, wkrętarkę, materiał drzewny, młotek, gwoździe, obcęgi, pędzel i farby do prac nad karmnikami. Na stołach wykorzystuje nakładki na stoły. Wszystko zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonane za pomocą zakupionego aparatu Sony XR100MIII.

  Na zajęciach technicznych w klasie I wykonywano zdrowe kanapki. Dzieci do tego celu wykorzystali sprzęt kuchenny zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Były to deski do krojenia, noże, talerzyki, tacki plastikowe.

  Uczniowie klasy V na plastyce wykonują kotyliony na Święto Niepodległości. Wykorzystują tutaj nożyce i klej na gorąco oraz papier techniczny zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonano przy użyciu gimbala DJI OS.

 • grudzień 2022

  W ramach plastyki klasa VI i VII wykonuje ozdoby świąteczne. Są to stroiki oraz kartki świąteczne. Wykorzystany, zakupiony w ramach dotacji sprzęt i materiały #LaboratoriumPrzyszłości to: wyrzynarka do drewna, pistolet i klej na gorąco, nożyce, nakładki na stoły. Zdjęcia wykonano aparatem Sony XR100MIII

  Klasa VII i VIII wykonuje ozdoby na choinkę wykorzystując oprogramowanie 3D na zajęciach z informatyki. Projekty są drukowane za pomocą drukarki 3D FLASHFORGE ADVENTURER 4 i filamentu PLT koloru białego. Zdjęcia wykonano aparatem Sony XR100MIII. Wszystko zakupione z dotacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

 • styczeń 2023

  Nowy rok szkolny klasa VI rozpoczęła od pieczenia. Przygotowała się na zabawę karnawałową piekąc pięknie ozdobione pierniczki. Zajęcia mogły być sprawnie poprowadzone dzięki zakupom z dofinansowania w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zakupiono i wykorzystano na tych zajęciach: piekarnik elektryczny, stolnice, sztućce, zestawy talerzy, wałki do ciast i drobne wyposażenie kuchenne. Zdjęcia wykonane zostały aparatem cyfrowym Sony RX100MIII.

 • luty 2023

  Tutaj będzie sprawozdanie

 • marzec 2023

  Tutaj będzie sprawozdanie

 • kwiecień 2023

  Tutaj będzie sprawozdanie

 • maj 2023

  Tutaj będzie sprawozdanie

 • czerwiec 2023

  Tutaj będzie sprawozdanie

Filmy nakręcone aparatem Sony RX 100MIII za pomocą gimbala DJI OM ATHENS GRY lub kamerą GOPRO Hero 10 z mikrofonem kierunkowym RODE. Montaży wykonano za pomocą programu firmy Pinnacle studio 25. Sprzęt i oprogramowanie zakupiono w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości.