REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA.
OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE SZKOŁY/ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO PRZY SP W LISIĘCICACH W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM WIRUSEM COVID-19
I. Uwagi wstępne
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w SZKOLE/PRZEDSZKOLU, odpowiada Dyrektor Szkoły.
- W szkole/przedszkolu stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Dostosowuje pracę do wytycznych adekwatnych do strefy zagrożenia w jakiej szkoła się znajduje.
- Do szkoły/przedszkola może uczęszczać dziecko/uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, przy czym do świetlicy w pierwszej kolejności zapisywani są uczniowie obojga rodziców pracujących i dojeżdżający do szkoły. Ze świetlicy nie korzystają uczniowie, którzy mają możliwość opieki w domu.
- Świetlica szkolna pracuje w godzinach od 7.30 do 15.00 lub odwozu
- W szkole/przedszkolu uczniowie nie muszą zakrywać ust i nosa (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego, a także w niniejszych Procedurach.
- Na czas pracy przedszkola/szkoły, drzwi wejściowe do budynku szkoły są zamykane (kontakt odbywa się przez domofon).
- Ogranicza się przebywanie w szkole rodziców/osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje te osoby stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach wymienionych poniżej.
- Na tablicy ogłoszeń przy drzwiach wejściowych, przy sekretariacie znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
II Organizacja pracy szkoły/przedszkola
- Przy wejściu do budynku szkoły/przedszkola zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego oraz odpowiednie alarmowe numery telefonów.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci do szkoły mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (tylko plac przed szkołą lub hol główny w razie niepogody), zachowując zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- Rodzic komunikuje się z pracownikiem szkoły poprzez domofon umieszczony obok wejścia głównego do szkoły. Na teren szkoły wpuszczany jest w uzasadnionych przypadkach.
- Pracownicy przedszkola regulują przepływ dzieci i rodziców w szatniach, a rodzice i dzieci zobowiązani są do bezwzględnego podporządkowania się poleceniom pracownika w momencie oddawania lub odbierania dziecka z przedszkola. W każdej z części szatni przedszkola może przebywać tylko 1 rodzic/ opiekun z dzieckiem. W miarę możliwości w szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
- Poczekalnią dla dzieci i ich rodziców w momencie przyjścia lub odbioru dziecka z przedszkola lub szkoły jest teren przed wejściem do przedszkola/szkoły, a w razie niepogody dzieci z rodzicami/opiekunami wpuszczane będą głównym wejściem do szkoły i tam znajdować się będzie poczekalnia.
- Rodzice / opiekunowie dzieci poprzez odpowiednie oświadczenie zapewniają możliwość szybkiego kontaktu, ponadto wyrażają zgodę na zmierzenie temperatury dziecku termometrem bezdotykowym.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów chorobowych, zostanie ono odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób, a rodzice/ opiekunowie poinformowani o konieczności natychmiastowego odbioru dziecka.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Dowóz i odwóz dzieci do szkoły/przedszkola organizowany jest przez organ prowadzący z uwzględnieniem wytycznych GIS praz zarządzenia Burmistrz Głubczyc nr 839/12 III.
- Organizacja zajęć przedszkolnych/szkolnych Szkoła może pracować w trzech trybach: - tradycyjne nauczanie, - nauczanie mieszane, - nauczanie zdalne. Tryb pracy uzależniony jest od decyzji powiatowego inspektora sanitarnego w porozumieniu z organem prowadzącym.
- Zajęcia szkole/przedszkolne organizuje się w zależności od trybu pracy uwzględniając wszystkie zalecenia GIS i MEN.
- Za organizację pracy szkoły/przedszkola odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
- Jedna grupa dzieci przedszkolnych przebywa w jednej wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przedszkolnej przyporządkowani są ci sami nauczyciele/opiekunowie.
- Jedna grupa przedszkolna/klasa będzie liczyć maksymalnie 25 dzieci + nauczyciel. Wynika to z powierzchni sali i wytycznych GIS.
- Grupy dzieci w miarę możliwości nie będą stykać się ze sobą.
- Z Sali szkolnej/przedszkolnej, w której przebywają dzieci, usunięte zostały zabawki, przedmioty, pomoce, sprzęty, których nie można będzie skutecznie uprać lub dezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywany, książki, papierowe pomoce, itp….
- Dzieci/uczniowie nie mogą przynosić ze sobą żadnych przedmiotów i zabawek.
- Wykorzystywane zabawki, pomoce dydaktyczne, przybory sportowe - piłki, skakanki, obręcze i inne – będą dokładnie czyszczone lub dezynfekowane po każdym użyciu.
- Sale będą wietrzone przynajmniej raz na godzinę i w czasie przerw, a w razie potrzeby także w trakcie zajęć.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. W miarę możliwości w różnym czasie.
- Dzieci będą miały możliwość przebywania na świeżym powietrzu tylko na terenie placówki, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią i zmianowości grup.
- Na boisku należy zachować odpowiedni dystans.
- Sprzęt znajdujący się na placu zabaw lub boisku sportowym będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, a szczególnie po każdorazowym użyciu. Jeśli nie ma możliwości dezynfekcji części sprzętu, zabezpieczy się go przed używaniem np. taśmą.
- Na czas zamknięcia przedszkola/szkoły, place zabaw i boiska są dezynfekowane.
- Nie będzie możliwości wychodzenia z grupą poza teren przedszkola/szkoły, np. na spacer.
- Organizacja zajęć szkolnych jest zorganizowana tak, aby umożliwić ograniczenie gromadzenia się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny rozpoczęcia zajęć, różne godziny przerw i spożywania posiłków) oraz unikania częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe
- Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole są tylko za zgodą dyrektora z uwzględnieniem odpowiednich zasad dotyczących organizacji zajęć lekcyjnych.
- Biblioteka szkolna jest dostępna tylko dla nauczycieli i uczniów szkoły w dniach i godzinach wyznaczonych dla poszczególnych oddziałów, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Uczniowie zapisani na zajęcia bezwzględnie przestrzegają regulamin korzystania z zajęć świetlicowych , który wprowadza zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
- Środki do dezynfekcji rąk są umieszczone przy drzwiach wejściowych do świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Świetlicę wietrzy się nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, a w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Zadania nauczyciela przedszkola i szkoły/wychowawcy świetlicy w przedszkolu i szkole - sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów, objawy chorobowe u uczniów, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp; - sprawdzają, czy uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku ucznia lub w tornistrze.
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą; - dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce, w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po przerwie, czy po powrocie ze świeżego powietrza; - wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć; - organizują przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min.
- Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela dyżurującego; - dbają o to, by uczniowie z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z uczniami z innej grupy; - ograniczają aktywność sprzyjającą bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami; - unikają organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalają bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni sportowej przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć; - zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami do niezbędnego minimum zachowując odpowiednią odległość podczas kontaktu.
III. Higiena, czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni.
- Przy wejściu do budynku będzie znajdować się płyn dezynfekujący wraz z informacją o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby dorosłe i dzieci powyżej 6 roku życia.
- Każdy rodzic czy opiekun musi mieć zakryty nos i usta.
- Dzieci będą instruowane i napominane o częstym i dokładnym myciu rąk, przed jedzeniem, powrotem z placu zabaw, obiektów sportowych lub rekreacyjnych, czy po skorzystaniu z toalety.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcji przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
- Odbywać się będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.
- Zapewniana będzie bieżącą dezynfekcja toalet.
- W przeprowadzaniu dezynfekcji, będą ściśle przestrzegane zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
IV. Środki ochrony osobistej dla personelu
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: - jednorazowe rękawiczki, - maseczki na usta i nos jednorazowe lub wielorazowe.
- Maseczki jednorazowe używa się max. 2 godz. lub do czasu zawilgocenia. W przypadku maseczek wielorazowych należy stosować procedurę postępowania z maseczkami zawartą w odrębnym dokumencie. - przyłbice – na życzenie.
- W każdej Sali znajduje się środek do dezynfekcji rąk.
V. Zasady w przygotowywaniu, dostarczaniu i spożywaniu posiłków.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
- Zapewnione są środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
- Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni C.
- Posiłki są spożywane w miejscach do tego przeznaczonych, a ich wydawanie jest zmianowe dla grup przedszkolnych i oddziałów szkolnych.
- Personel kuchenny dostarcza potrawy w wyznaczone miejsce skąd odbierane są przez opiekunów grup przedszkolnych. Zwrot naczyń odbywa się w podobny sposób.
- Posiłki oraz sztućce wydawane są uczniom wyłącznie przez personel kuchenny.
- Blaty stołów i poręcze krzeseł będą czyszczone po każdym spożyciu posiłku przez grupę.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19 VII.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki
- Do pracy w przedszkolu/szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę.
- Wyznacza się (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie nr 5 (sala korekcyjna) w szkole jako obszar, w którym będzie można odizolować ucznia/wychowanka przedszkola w przypadku zdiagnozowania na wejściu objawów chorobowych.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe na bieżąco, a szczególnie po opuszczeniu przez osobę z objawami chorobowymi. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci.
- W przypadku wystąpienia u ucznia lub pracownika będącego już w szkole/przedszkolu lub na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 należy niezwłocznie odsunąć go od innych dzieci lub pracy i w przypadku ucznia odizolować w gabinecie profilaktyki zdrowotnej (gabinet nr 36). Należy powiadomić o podejrzeniu zakażenia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- W przypadku odizolowanego ucznia dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem /opiekunem ucznia i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- Dziecko/uczeń jest odbierany z pomieszczenia wyznaczonego do izolacji.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór ucznia podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń/pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, włączniki, itp.).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach przedszkola/szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Listę w razie konieczności przekazuje się właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do w celu konsultacji lub uzyskania porady do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Głubczycach.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- Pracownicy przedszkola i szkoły zobowiązani są do bieżącego śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa. VIII.
Przepisy końcowe
- Regulamin bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 1 września 2020 r. do czasu odwołania.
- Uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani się do ich stosowania i przestrzegania.
Dyrektor szkoły