Dzień Ziemi

Czwartek, 22 kwiecień 2021

Lisięcice wydarzenia

W Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie.

Event Details

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Piątek, 23 kwiecień 2021

Lisięcice wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Event Details

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Sobota, 24 kwiecień 2021

Lisięcice wydarzenia

Choć to święto młodzieży, to jego „staż” zdecydowanie zalicza się do kategorii wiekowej seniorów. Po raz pierwszy obchodzone je bowiem w 1957 roku na wniosek Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej.

Event Details

Dzień Sekretarki

Niedziela, 25 kwiecień 2021

Lisięcice wydarzenia

Znacie takie osoby? Dzisiaj ich święto,  może kwiatek, może uśmiech, albo dobre słowo?

Event Details

Dzień bez Komputera

Poniedziałek, 3 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Dla wielu milionów ludzi na świecie byłby to dzień wyjęty z życia. Bez aktualizacji statusu na facebooku, bez najświeższych wiadomości z kraju i zagranicy, bez ulubionych seriali i gier, słowem – bez sensu. Niemniej inicjatywa ta ma właśnie na celu uświadomienie ludziom nie tego, co dzięki komputerom zyskują, ale raczej rzeczy, które mogą przez nie przeoczyć lub stracić. Pomysłodawcami „Shutdown Day” są Kanadyjscy imigranci – Białorusin Denis Bystrov i Hindus Ashutosh Rajekar – którzy pewnego dnia stwierdzili, że chcieliby więcej czasu poświęcać rodzinie i bliskim w życiu rzeczywistym, a nie wirtualnie. Przygotowali oni stronę internetową, na której każdy mógł złożyć deklarację, że 3 maja sprosta wyzwaniu, jakim jest doba bez komputera. Akcja szybko zyskała popularność, a informacje o pomyśle dnia off-line pojawiły się w największych mediach na świecie. Ironią w całej tej sytuacji jest fakt, że autorzy nigdy nie dotarliby ze swoją inicjatywą do tak szerokiego grona ludzi, gdyby nie właśnie komputery i media elektroniczne. Oczywiście trudno wyobrazić sobie, żeby np. linie lotnicze czy giełdy papierów wartościowych partycypowały w Dniu bez Komputera – takie „zamknięcie” miałoby swoje negatywne skutki praktycznie na całym świecie. Większości Polaków jednak taki dzień z pewnością by nie zaszkodził, tym bardziej, że 3 maja to przecież święto państwowe i doskonała okazja na relaks w plenerze.

Event Details

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Wtorek, 4 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować.

Event Details

Święto patrona szkoły

Piątek, 7 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Patronem szkoły są Weterani II Wojny Światowej. W dniu zakończenia wojny co roku obchodzimy święto w naszej szkole, czcąc pamięć naszych bohaterów.

Event Details

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Sobota, 8 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Święto obchodzone w Polsce 8 maja upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie.

Event Details

Dzień Unii Europejskiej

Niedziela, 9 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Data tego święta jest związana z ogłoszeniem przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planu, który dał początek Unii Europejskiej.

Event Details

Dzień Dobrych Uczynków

środa, 19 maj 2021

Lisięcice wydarzenia

Dobre chęci…. Podobno jest nimi wybrakowane całe piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie a przede wszystkim sprawić komuś radość. 
 
Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów. Najlepszym przykładem Program 3. Polskiego Radia, który w jubileuszowy 10. Dnia Dobrych Uczynków włączył się do tej inicjatywy. red. Grażyna Dobroń i red. Marek Niedźwiecki. Oczywiście nie można zapominać, ze potęgą tego święta jest przede wszystkim zaangażowanie sie zwyczajnych ludzi. 
 
Fundację Ekologiczną ARKA założył Wojciech Owczarz w 2005 roku. Jej celem jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna społeczeństwa. Zgodnie z powiedzeniem, że czym skorupka za młodu nasiąknie, projekt w dużej mierze skierowany jest do najmłodszych. Z jednej strony mają oni ogromny zapał do pracy, a po drugie jest duża szansa że swój wolontariat będą kontynuować w przyszłości i przekażą go następnym pokoleniom. Może nawet namówią rodziców:)? Arka nawiązała współpracę z wieloma szkołami zainteresowanymi problematyką ekologiczną – Fundacja prowadzi warsztaty, tworzy wydawnictwa, zachęca dzieci i nauczycieli do czynnego udziału w akcjach. Oczywiście inicjatywa dbania o środowisko kierowana jest również do dorosłych, w tym samorządów, mediów, przedstawicieli kultury, strażaków czy leśników. 
 
Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje (serio?) podpowiadamy. 
 
- Bądź miły! Powstrzymaj się przed trąbieniem, gdy ktoś za późno ruszył na światłach, wpuść kogoś nieporadnie starającego się zmienić pas. Czekasz w kolejce do lekarza, a ktoś chce wejść tylko po receptę? Bądź wyrozumiały. Nie daj sobie oczywiście wejść na głowę, ale wszelkie konflikty staraj się łagodzić, a nie eskalować. 
- Wspomóż akcję charytatywną. Nie chodzi o miliony. Nawet 10 zł może pomóc choremu, albo głodnemu psu. 
- Pomóż komuś w potrzebie. 
- Weź psa ze schroniska … na spacer. A jeśli masz warunki i jesteś odpowiedzialny to może stworzysz mu nowy dom? Będziesz miał przyjaciela na śmierć i życie. 
- Posprzątaj zapomniane groby. Poznasz je po tym, że brak na nich kwiatów czy palących się zniczy. 
- Pomóż starszej osobie zrobić zakupy – babci, sąsiadce. 
- Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy. 
- Oddaj krew – myślisz, że poczujesz się od tego słabo? Wręcz przeciwnie 
- Sprawdź szafę- z pewnością jest tam wiele rzeczy, których nie będziesz juz nosił (nawet jeśli wydaje ci się inaczej). Z pewnością ktoś się z nich ucieszy. 
- W pracy zrób kawę zapracowanej koleżance. 
- jesteś milionerem? Rozdaj kasę przechodniom :) 
- Kup bezdomnemu bułkę i coś do picia, daj drobne. 
- Pomagaj we własnym domu- mama się ucieszy gdy umyjesz za nią naczynia, a tacie przyniesiesz gazetę. 
- Dodaj się do rejestru szpiku kostnego i weź udział w dysku szpiku kostnego. Warto również przemyśleć zapisanie się do akcji Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów „Zdecydowałem nie zabieram”. 
 
Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku. 
- Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane. 
- Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne. 
- Zmień żarówki na energooszczędne. 
- Zasadź drzewo. 
 
Choć dobre uczynki z założenia powinny być altruistyczne, to warto jednak podzielić się swoją działalnością na Instagramie/ Facebooku. Im więcej osób włączy się w Dzień dobrych uczynków, tym lepiej. 
 
Pamiętaj tylko o jednym - nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę! 

Event Details