Procedura postępowania

z maseczkami wielorazowymi obowiązująca w SP Lisięcice

 

 1. Maseczki wielorazowego użytki podczas noszenia, po pewnym czasie robią się mokre. To powinno stanowić sygnał do tego, aby jak najszybciej ją wymienić.
 2. Przed zdjęciem maseczki trzeba założyć jednorazowe rękawiczki. Jeśli maseczka jest zawiązywana należy bardzo ostrożnie odwiązać troczki i uważać, aby nie dotknąć materiału. Jeśli ma gumki – trzeba zdejmować je z uszu pojedynczo.
 3. Po zdjęciu maseczkę ochronną najlepiej umieścić w szczelnym opakowaniu, zanim zostanie wyprana. Nie należy odkładać jej w miejsca typu stół, krzesła, blaty itp.
 4. Maseczki wielorazowe można także dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu.
 5. Maseczki wielorazowe użyte najlepiej prać w pralce. Maseczkę ochronną najlepiej włożyć do pralki używając rękawiczek. Po włożeniu maseczek do pralki należy ostrożnie zdjąć rękawiczki i wyrzucić je, a następnie umyć ręce.
 6. Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury żelazka (minimum 100-110 stopni Celsjusza).

WAŻNE! Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie! Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy.

 1. Maseczki ochronne można także wygotować- należy umieścić maseczkę w pustym czystym słoiku, zakręcić wieczko i gotować słoiki we wrzątku przez 30-40 minut.
 2. Można również użyć domowego sterylizatora.

UWAGI

 1. Maseczek nie można zbyt długo trzymać w foliowej torebce. Jeśli będą leżały zbyt długo - zgniją.
 2. Do dezynfekcji maseczek wielokrotnego użytku nie powinno się używać wybielacza. Zawarty w nim chlor może zniszczyć materiał.
 3. Włożenie maseczki do piekarnika czy mikrofalówki nie zniszczy wirusa. Takie praktyki mogą się skończyć samozapłonem maseczki.